منشور اخلاقی
خبرهای ویژه
آخرین خبرها
خبرهای پربیننده
555
معاون وزیر صمت یا حفظ سمت؟
کد خبر: 224 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۹ چهارشنبه ۱ بهمن - 18:58

سعد محمدی بر سر دوراهی قانونی؛

معاون وزیر صمت یا حفظ سمت؟

سعدمحمدی دوشغله می‌ماند یا طبق قانون عمل می‌کند و جا را برای فردی متخصص باز می‌کند؟


بالاخره بعد از چند روز اخبار ضد و نقیض درباره ماندن یا رفتن مدیرعامل ملی مس، سعدمحمدی عصر سه شنبه رسما به عنوان معاون معدنی وزیر صمت، معارفه شد. به نظر می رسد رزم‌حسینی با این انتخاب یکی از بهترین تصمیمات مدیریتی‌اش را گرفته است. سعدمحمدی، با تسلط و شناختی که از حوزه فولاد دارد و با تجربه‌ای که از اداره شرکت‌های بورسی در رزومه‌اش دیده می‌شود، می‌تواند نقش موثری در جنگ با مافیای فولاد  داشته باشد.
آنچه شیرینی این تصمیم را کم می‌کند، یادآوری این واقعیت تلخ است که سعدمحمدی «با حفظ سمت» معاونت معدنی وزارت صمت را بر عهده گرفته است و هر چند زیبنده ایشان نیست اما دکتر سعدمحمدی الان جزو «دوشغله‌ها» محسوب می‌شود و همزمان دو پست  مدیرعاملی شرکت ملی مس ایران  و معاونت بسیار مهم معدنی وزارت صمت را برعهده دارد و البته ماهیت این دو پُست مدیریتی مهم را زیر سوال می برد! یا معاون معدنی وزیر جایگاهی نمادین است یا مدیرعاملی شرکت ملی مس که قطعا اینگونه نیست و آقای دکتر بهتر می دانند نمی توانند در هر دو جایگاه موثر باشند.
آقای سعدمحمدی چهره‌ای طرفدار قانون‌گرایی شناخته می‌شود و مدیریت توامان راهبردی‌ترین نهاد معدنی کشور یعنی معاونت معدنی وزارت صمت و تولیدکننده اصلی مس کشور یعنی شرکت ملی مس، بر خلاف تخصص گرایی و  قانون مداری است.
می توان گفت دکتر سعد محمدی، معاون جدید معدنی وزارت صمت در اولین دوراهی دوران مدیریتش قرار گرفته است: انتخاب بین دو شغله ماندن که سابقه مدیریتی اش را خراب می‌کند و انگ دوشغله بودن را بر پیشانی‌اش می‌گذارد یا انتخاب  عمل به اصولی که قانون و افکار عمومی از او توقع دارند و باز کردن جا برای فردی متخصص که بتواند در شرایط بحرانی اقتصاد کشور  صنعت مس را همانطور که مدنظر مقام معظم رهبری است به یکی از جایگزین‌‌های معدنی نفت تبدیل کند‌.

 

*‌علیرضا صبوری

 

ارسال دیدگاه شما

بالای صفحه