منشور اخلاقی
خبرهای ویژه
آخرین خبرها
خبرهای پربیننده
تکذیب ادعای جذب افراد سفارشی در شهرداری تهران
کد خبر: 215 | تاریخ مخابره: ۱۳۹۹ دوشنبه ۱۲ آبان - 11:30

یک مقام مسئول مطرح کرد:

تکذیب ادعای جذب افراد سفارشی در شهرداری تهران

عضو تیم کانون ارزیابی و توسعه شایستگی آزمون استخدامی شهرداری تهران جذب افراد سفارشی را تکذیب کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین، اقدام اخیر شهرداری تهران برای جذب ۲۵۶ نیروی متخصص و جوان تحت عنوان دستیار مدیران شهری از سوی برخی رسانه‌ها و گروه‌های سیاسی با انتقاداتی مواجه شده است.
هرچند که این داوطلبان برای ورود به شهرداری باید از فیلتر آزمون کتبی و نیز ارزیابی‌های مدیریتی و فردی عبور کنند،اما مخالفان کماکان معتقدند این انتخاب‌ها «سیاسی» است.
برای بررسی بیشتر چگونگی احراز صلاحیت داوطلبان آزمون دستیار مدیران شهری با مهدی وفایی‌زاده یکی ازاعضای تیم کانون ارزیابی و توسعه شایستگی مدیران  گفت وگو کرده‌ایم و شبهات و شایعات طرح شده را با او هم درمیان گذاشتیم.
وفایی‌زاده توضیح می‌دهد که تیم کانون ارزیابی دانشگاه علامه طباطبایی از کانون‌های معمتد سازمان اداری و استخدامی کشوراست و وظیفه اصلی آن احراز صلاحیت شرکت‌کنندگان به لحاظ ابعاد روانشناختی و شخصیتی متناسب با مسوولیتی است که درآینده عهده دار آن می‌شوند.
او تاکید می‌کند: «درواقع ما به هیچ وجه با سازمانی که از ما درخواست ارزیابی کرده کاری نداریم اما درنهایت نتیجه کار را به سازمان مربوطه و نیز سازمان اداری و استخدامی کشوری منعکس می کنیم.»
اما چقدر امکان «پارتی بازی» و انتخاب سفارشی در این آزمون وجود دارد؟ وفایی‌زاده پاسخ می‌دهد: «ما حتی به اطلاعات شخصی داوطلبان هم نگاه نمی‌کنیم. چون ممکن است مثلا دانشگاهی که فرد ازآن فارغ التحصیل شده و یا حتی نام داوطلب باعث ایجاد سوگیری شود. درواقع ما حتی اسم این افراد را نمی‌دانیم چه برسد به اینکه بخواهیم با سفارش و واسطه به آنها نمره دهیم.»
حالا که مخالفان اینقدر سفت و سخت آزمون دستیار مدیران را زیر سوال می‌برند، ما هم سوال را سخت‌تر می‌کنیم و از تیم کانون ارزیابی و توسعه شایستگی مدیران می‌پرسیم: اگر بر فرض، شخصی در سطح و حد شهردار بخواهد پارتی بازی کند چه؟ وفایی‌زاده در پاسخ می‌گوید: «ما شرافت حرفه‌ای مان را با هیچ چیز معامله نمی کنیم. به جز بحث اخلاق حرفه‌ای، تیم‌های ما اساسا دارای مجوزوصلاحیت از سازمان امور اداری و استخدامی کشور هستند و نکته جالب اینجاست که اعتبار ما توسط این سازمان مورد ارزیابی قرارمی گیرد. مثلا تیم ما الان با شهرداری قراردادی برای ارزیابی منعقد کرده است، حال ممکن است سازمان مذکور برای محک زدن ما، نیروی بسیار توانمندی را بین داوطلبان دستیار مدیران شهری قرار دهد. اگر ارزیابی ما از این فرد برخلاف استانداردها باشد اعتبار کاری ما به شدت خدشه دار می شود.»
او تاکید می‌کند: «اگر من سفارش‌های شخصی‌ام را در ارزیابی دخالت بدهم، شخصیت حرفه‌ای و اعتبارم را زیرسوال برده‌ام. یادتان باشد که مدیران منابع انسانی سازمان‌های مختلف به صورت مداوم با هم در ارتباط هستند و به دلایل مختلف در نشست‌های مختلف نظیر نشست‌های سازمان امور اداری و استخدامی کشور گردهم می‌آیند و با هم تعامل دارند. یک خطای حرفه ای کافی است تا در محافل حرفه‌ای حیثیت حرفه‌ای‌ات زیرسوال برود.»
حالا بیایید فرض کنیم ارزیابان کار خود را درست و کامل انجام داده‌اند؛ آیا امکان ندارد فردی که درکانون ارزیابی شایستگی حد نصاب لازم را کسب نکرده باشد توسط مدیران بالادستی به کار گرفته شود؟
وفایی‌زاده می‌گوید: «در یک مورد ما چند نفری را ازلحاظ شخصیتی ارزیابی کردیم اما بعدا متوجه شدیم این افراد جذب سازمان شدند. ما هم موضوع را به مقامات بالادستی گزارش کردیم. مقام مافوق دستورارزیابی مجدد نیروها را داد و پس ازانجام ارزیابی مجدد، این افراد رد صلاحیت و از کار برکنار شدند.»
فرض کنیم با همه این توضیحات منتقدان قانع نشوند و کماکان بگویند این فرآیند صوری است و در پس استخدام این نیروها اهداف سیاسی وجود دارد. از وفایی‌زاده پرسیدیم در جواب این منتقدان چه دارد که بگوید؟
او جواب می‌دهد: «ببیند بخش اول سنجش دانش داوطلبان که از طریق شرکت تعاونی کارکنان سنجش بوده و اگر قرار باشد امنیت سوالات و فرآیند آن زیر سوال برود که درنهایت سازمان سنجش زیر سوال می رود.»
وفایی‌زاده اضافه می‌کند: «درباره روال کار کانون‌های ارزیابی  و تعهد حرفه‌ای ارزیابان هم توضیح دادم. استفاده از کانون‌های ارزیابی برای سنجش توانمندی و شخصیت روانشاختی افراد برای این است که شائبه استخدام‌های سفارشی و اتوبوسی ازبین برود. بنابراین اگر قرارباشد برادر شهردار تهران هم از طریق آزمون دستیار جذب شهرداری شود، کسی نمی‌تواند به شهردار خرده‌ای وارد کند چرا که از طریق آزمون کتبی سنجش و عبور از فیلتر، ارزیابی جذب شده است.»
او در عین حال خاطرنشان می‌کند: «یادتان باشد ما الان اینجا هستیم که دستیار مدیر را ارزیابی کنیم اما این رویه باید برای همه مشاغل باشد. یعنی شهرداری برای اینکه بی طرفی خود را دراستخدام‌های زیر مجموعه‌اش ثابت کند باید در همه مشاغل این رویه را حاکم کند.»

 

ارسال دیدگاه شما

بالای صفحه